Alustuseks üldisemat juttu:
Crystal Palace oli terasest ja lehtklaasist hiigelsuur hoone, mis ehitati 1851. aasta maailmanäituseks. See asus Hyde Parki lõunaservas ja oli tõesti vapustavate mõõtmetega: 564 m pikk ja siseruumi kõrgus 39 m, pindala 92 000 m2. Selle projekteeris Joseph Paxton. 14 000 eksponenti näitasid seal hetke teaduse ja tehnoloogia tipptaset.
Pärast näitust hoone demonteeriti ja ehitati uuesti üles (1854) lõuna pool paigas nimega Penge Common. Kahjuks põles palee 1936.a. maha. Sealset elamurajooni nimetatakse senini Crystal Palace. Praegu on seal ka kena park.
Kohale saamiseks on vaja sõita rongiga (Southern Line) jaama Crystal Palace. Muidugi saab sinna ka bussiga (näiteks bussid 56 ja 62 Victoria jaamast).
Alustuseks võid keha kinnitada kohvikus Brown & Green, mis asub jaamahoones. Vaata kindlasti ka kohviku kujundust, see on üsna omapärane.
Jaamast väljutes pööra paremale. Teed mööda minnes võiks üle vasaku õla tagasi vaadata - näed eemal vägevat raadiomasti. See on Londoni kõrguselt viies ehitis ja just sellest alustas BBC 1956.a. värvi-TV saateid. Ilmselt näeksid sellest kohast juba ka "Kristallpaleed", kui see poleks 1936.a. maha põlenud. Seda ehitist kiitis ka üks 20. sajandi kuulsamaid arhitekte Le Corbusier ning mõned arvavad, et kui ehitis oleks veel alles, oleks see kuulsam ja populaarsem kui Eiffeli torn. Kahjuks, jah, seda enam ei ole...
Pargi äärt pidi kõndides jõuame kohani Crystal Palace Park Farm. Selliseid miniloomaaedu on Londonis palju. Peamiselt on mõeldud lastele. Neid hakati rajama 20. sajandi keskpaiku, kui mõned uurijad ehmatusega avastasid, et enamus Londoni koolilapsi arvab, et lehm on umbes koerasuurune loom. Suurlinna probleemid, nii püütakse loodust lastele lähemale tuua.
Edasi pöörab tee pisut vasakule ja seal näeme selliseid loomi, keda ka maalapsed elusalt näinud pole. Nimelt ühel saarekesel paremal pool on hulk dinosauruste kujusid. Tegelikult on need ligi 30 kuju tänapäeva teaduse seisukohalt üsna ebarealistlikud, aga need on valmistatud ammustel aegadel, mil selliste loomade kunagine olemasolu oli äsja avastatud. Aga inglasliku alalhoidlikkusega neid kujusid säilitatakse just sellistena, nagu need loodi.
Edasi liikudes möödume objektist Memorial Bell. See mälestab meremehi, kes hukkusid II maailmasõjas.
Edasi põikame objekti juurde, mis peaks lusti pakkuma nii noortele kui vanadele. See on Maze, hekipõõsastest moodustatud labürint. Inglismaa suurimaid (1600 ruutmeetrit), aga mitte nii suur, et sinna lootusetult eksida. Kutsutakse ka Tea Maze, kuna inimesed armastavad sinna minna just pärast õhtust teed. Rajatud 1870.a.
Edasi siirdume juba sinna, kus kunagi asuski Crystal Palace. Hoone kunagine asupaik on aimatav maapinna reljeefi järgi. Ainsaks säilinud ehituselemendiks on kaaristud, mida kutsutakse Italian Terraces. Hõlpsamaks liikumiseks on hiljem rajatud suured trepid. Sealt võime põigata CP muuseumi. Üsna lihtne muuseum, aga annab teavet kunagise hiigelehitise kohta.
Edasi minnes võime keha kinnitada kohvikus St Germain. Teel edasi võime sisse põigata poodi Crystal Palace Antiques & Modern. Seal müüakse mööblit. Muidugi sa ilmselt ei kavatse turismireisil kummutit osta , aga seal ruumides kõndides saab hea ülevaate muistsete aegade kodusisustusest. Oleks nagu omamoodi tasuta muuseum.
Edasisel teel satud pisikeste turgude kanti. Seal on Haynes Lane Market, Farmers' Market ja Food Market. Läbides tänava Westow Street, näed nii mõndagi huvitavat. Näiteks Päästearmee ülimodernne kirik ja selle tasakaalustamiseks arhailises stiilis ortodoksi kirik. Tänava ääres on ka hea raamatupood Bookseller Crow On The Hill.