201Tore jäätiseauto

pilt  Queensway   pilt

Rolls Royce auto on kohandatud jäätise müümiseks. Võib suviti näha Kensington Gardens'i edelanurgas. Arvatavasti ainus seda tüüpi auto sellises rollis.

pilt pilt pilt pilt

202Marble Arch

pilt  Marble Arch   pilt

Marble Arch nimeline värav ehitati kuningalossi sissepääsuks. Aga see jäi kuninglikele tõldadele kitsaks ja lossi laiendamisel teisaldati see Hyde Park'i kirdenurga juurde. Aga miks selles uks on? Pargis toimusid rahvarohked üritused ja rajatise sees on ruumid politseiüksuse jaoks. Praegu need enam kasutusel ei ole.

pilt pilt pilt pilt pilt

Mõnel pool netis on leida väiteid, et Marble Arch polegi teisaldatud. Või siis, et kuningalossi juurest teisaldati võidukaar hoopis paika Hyde Park Corner. Seal on küll võidukaar, kuid ühe läbipääsuavaga, mitte kolmega. See vana gravüür peaks ehk selgitama asja.

203Paddington Bear

pilt  Paddington   pilt

Paddingtoni nimi seostub paljudele ilmselt Agatha Christie kriminulliga. Aga paljudele ka sellenimelise karuga lasteraamatute sarjast. Raamatud on ilmunud ka eesti keeles, neist on tehtud DVD ja loetud raadios unejutuna. See kena karuke asub kus? Loomulikult Paddingtoni raudteejaamas. Mine vasakpoolse seinani ja sealt saab piki perrooni edasi piletiväravaid läbimata.

pilt pilt

204Vitraažaken

pilt  Charing Cross   pilt

II MS pommitamistes purunes kiriku St-Martin-in-the-Fields suur vitraažaken. Uue akna kujundas Iraani naiskunstnik Shirazeh Houshiary. Tegemist on tõesti väga omapärase aknaga. Tasub vaatama minna, otse Trafalgar Square'i ääres.

Kirikusse on maetud ka Robert Boyle, omanimelise füüsikaseaduse avastaja.

pilt pilt

205Granary Square

pilt  King's Cross   pilt

Huvitav paigake King's Cross raudteejaama taga. Seal on kenad trepistikud, kus istuda ja kanalit vaadata. Samuti neli ala purskkaevudega, milles vee kõrgus kogu aeg muutub. Lastele väga meeldib. Aga vanadel aegadel oli selles kohas vesi. Siin lossiti laevu viljaga. Ning need neli purskkaevude ala tähistavad just neid kohti, kus laevukesed seisid.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt

206Of Alley

pilt  Charing Cross   pilt

Üks kummalisemaid tänavanimesid, mida Londonis kunagi kohata võis, oli Of Alley. 1855. aastal nimetati see küll ümber ja kannab praegu nime York Place, kuid tänavasildil on praegugi väikeses kirjas ka vana nimi.

Suur maatükk praeguse Charing Cross raudteejaama kõrval kuulus kunagi mehele, keda kutsuti George Villiers, Duke of Buckingham. Selle maa oli ta saanud päranduseks isalt, kes kandis sama nime ja tiitlit. Aastal 1670 otsustas ta maa müüa arendajaile, kes kavatsesid siia ehitada palju uusi maju ning rajada tänavaid. Maa müüdigi, aga väga kummalise lisatingimusega müügilepingus. Nimelt pidid kõik uued rajatavad tänavad kandma müüja nime. Ning nii tekkisidki siia tänavad nimedega George Court, Villiers Street, Duke Street, Buckingham Street ja lõpuks ka Of Alley. Rohkem komponente polnud nimest võtta... Mõned nimed on säilinud, mõned mitte. Aga tasub vaatama minna silti tänavanurgal.

pilt pilt pilt

207Twinings

pilt  Temple   pilt

Tegemist on teemajaga, mille asutas Thomas Twining aastal 1709. Tegutseb praegugi. Hoone fassaadil on kujundus, mida loetakse maailma kõige vanemaks senini kasutusel olevaks ettevõtte logoks.

pilt pilt

Siin poes on ka kast kirjaga T.I.P. See tähendab: To Insure Promptness. Just siit sai alguse väljend jootraha kohta "tip".

pilt

Kui end 180 kraadi ümber pöörad, näed ehitist, mida võiks pidada katedraaliks. Aga see on tegelikult The Royal Court of Justice. Kui viitsid seda suurepärast ehitist lähemalt uurida, võid avastada sammastiku, milles üks sammas on teistest lühem. See on tehtud sihilikult. Nimelt ehitajad leidsid, et vaid Jumal võib ehitada midagi, mis oleks täiuslik.

pilt pilt

208Elfin Oak

pilt  Queensway   pilt

Tegemist on skulptuuriga, mis on tehtud õõnsast tammetüvest ja kujutab hulgaliselt haldjaid, päkapikke ja loomi. Selle valmistas Ivor Innes aastal 1930 tammetüvest, mis pärineb Richmondi pargist. Pink Floyd'i plaadil Ummagumma on foto, millel ansambli kitarrist ning laulja David Gilmour seisab selle skulptuuri ees. Kirjanik ja näitleja Spike Milligan annetas 1997.a. suurema summa raha, millega kuju restaureeriti. See omapärane objekt seisab välikohviku kõrval printsess Diana nimelise laste mänguväljaku taga.

pilt pilt pilt pilt

209Attendant Cafe in Fitzrovia

pilt  Goodge Street   pilt

Oled sa kunagi kohvi joonud ja saiakesi söönud avalikus WC-spilt? Luksuslikus Fitzrovia linnaosas on üks maa-alune avalik tualett muudetud õdusaks kohvikuks. Ehk tundub algul kummaline, aga tegelikult igati hügieeniline ning huvitav paik.

210Dans Le Noir

pilt  Farrington   pilt

Restoran eriliste elamuste armastajaile. Nimelt toimub söömine absoluutses pimeduses. Teenindavad pimedad ettekandjad. Vähemalt ei pea häbenema, kui midagi söödavast restoranis laudlinale pudeneb. ;-)

211Execution Dock

pilt  Wapping (Rdt)   pilt

pilt Vanadel aegadel oli briti laevastik hädas piraatidega. Võitlus kuritegevusega oli admiraliteedi mure. Piraate saadi ka kätte ja nende puhul oli ainus võimalik karistus ülespoomine. Et võimalikke tulevasi piraate hirmutada, toimus nende poomine 400 aasta vältel kohas nimega Wapping otse jõe kaldal, et mööduvaile laevadele kõik näha oleks. Kuulsaim piraat, kes siin poodi, oli ilmselt Captain Kidd, kellest on kirjutatud raamatuid ja tehtud filme. Kahjuks täpset kohta ei teata, vaata ülaltoodud kaardil võimalikke paiku.

Jõele lähimal tänaval (Wapping High Street) on palju kõrtse ja kui nende vahelt leiad mõne käigu, kust jõe äärde pääseb, siis paljude taga on jõe äärde püstitatud butafoorne võllas. Äri on äri.

Tegelikult konkureerivad "õige koha" pärast koguni kolm kõrtsi: Prospect of Whitby, Captain Kidd ja Town of Ramsgate.

212Tower Bridge Chimney

pilt  Tower   pilt

Toweri silda ületab iga päev umbes 40000 turisti, aga üht asja neist enamik ei märka, kuigi see on väga hästi nähtav. Kui lähened sillale põhja poolt, siis kahel pool teed on tänavalaternad. Need on nikerdustega malmpostide otsas. Aga vahetult enne rippsilla kandekonstruktsioonideni jõudmist on üks ebakorrapära. Kui muidu on postid korrapäraste vahedega, siis paremal pool on üks liigne post teiste vahel. Ning laternat selle otsas ei ole. Tuleb välja, et see polegi laternapost. See on hoopis korsten. Silla all asusid puhkeruumid sillavahtidele ning korsten kuulub ruume soojendanud küttekoldele, mida köeti kivisöega. Pärast 1956. aastat jõustunud rangeid saastamisvastaseid seadusi sellest korstnast enam suitsu tõusnud ei ole. Aga alles ta on.

pilt pilt

213Oscar Wilde'i mälestusmärk

pilt  Charing Cross   pilt

Kuju näed just kiriku St Martin in the Fields taga jalakäijate tänaval. Tegemist on esimese kuulsa kirjaniku mälestusmärgiga väljapool Iirimaad aastast 1998, kunstnik Maggi Hambling (tartlased jäid oma Vilde ja Wilde kujuga kõigest aasta hiljaks). Kirjanik lamaks justkui puusärgis, mida kunstnik sellega öelda tahtis, raske arvata. Kirjaniku parem käsi justnagu hoiaks midagi. Tegelikult oligi kujul algselt käes sigaret. Aga see murti korduvalt kuju küljest lahti ja lõpuks loobuti asendamast.

pilt pilt

214Suure tormi mälestuspuu

pilt  Chating Cross   pilt

16. oktoobril 1987. aastal tabas Inglismaad ja Prantsusmaad suur torm. 22 inimest hukkus, Inglismaal hävis 15 miljonit puud. Londonis murdus 250 000 puud. Pärast tormi ajaleht Evening Standard pani välja 60 000 naela uute puude istutamiseks. Puu nimga The English Oak istutati jaama Charing Cross ette aasta pärast tormi. Puu taga on telefoniputka (millegipärast musta värvi) ja selle juures postil mälestustahvlid tekstiga, mis seletavad puu päritolu. Puud imetledes ära jää teistele jalgu - tegemist on väga rahvarohke kohaga.

pilt pilt

215Wellington Monument

pilt  Hyde Park Corner   pilt

Wellingtoni hertsog (Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington) oli väejuht, kelle juhtimisel alistati Napoleoni väed Waterloo lahingus 1815.a. Hertsogist sai rahvuskangelane, talle püstitati mitmeid monumente, näiteks ratsakuju metroojaama Hyde Park Corner lähedal, või teine ratsakuju Bank of England ees. Kõrgklassi naised ühingust Ladies of England tahtsid ka austust avaldada ja tellisid kuju skulptorilt Richard Westmacott. Kuju valati sõjasaagiks saadud kahuritest (Salamanca (1812), Vitoria (1813), Toulouse (1814) ja Waterloo lahingutest) ja kaalub 33 tonni. Kuju paigutati Hyde Park'i kagunurka 18. juunil 1822.a. Kuju on tehtud Itaalias Monte Cavallos oleva Achilleuse kuju järgi, kuid pea kujutab hertsogit ennast. Kuju põhjustas parajat segadust ja skandaali, sest kangelane on täiesti alasti. Hiljem Londoni leedide rahustamiseks lisati kujule viigileht. Kriitikat oli muudki, näiteks kilp olevat liiga pisike, et end vaenlaste eest kaitsta. Aga kuju seisab omal kohal praegugi, mine vaatama.

216The Lioness and the Lesser Kudu

pilt  Victoria   pilt

Kui tahad pronkujusid näha, aga poliitikud ja kuningad on ära tüüdanud, siis Lower Grosvenor Garden pakub vaatamiseks väga huvitavat jahistseeni savannist. Kuju autor on Jonathan Kenworthy ja algul oli see mõeldud paigutada mingisse lossiaeda. Aga hiljem otsustati see panna ikkagi paika, kus igaüks saaks seda näha.

pilt pilt

217Isokon Flats

pilt  Belsize Park   pilt

Tegemist on kortermajaga, mis on ehitatud aastal 1934. Tegemist on eksperimentaalmajaga, milles prooviti juurutada uut elustiili. Iseasi, mis sest välja tuli... Maja on Londoni esimene elumaja, mis valatud üleni betoonist. Majas on 32 korterit ja neid ühendab ühine rõdu, millel pole piirdeid korterite vahel. Maja projekteeris Wells Coates. Maja nimi on tuletatud isomeetrilisest projektsioonist ja konstruktivistlikust esteetikast. 1941.a. kolis majja Agatha Cristie, sest tema eelmist elukohta pommitati. Majas selle loojate arvates pidi elanike kollektivistmi rõhutama katusel asetsev restoran Isobar, et kõik elanikud võiksid koos süüa. Aga vist eksperiment ei läinud läbi, nagu loojad seda lootsid. Kuuekümnendail igatahes elas majas mitukümmend nõukogude spiooni...

Maja interjööris on kasutatud palju vineeri. Ja see vineer on valmistatud... Eestis.

pilt pilt pilt pilt

218Little Ben

pilt  Victoria   pilt

Paljud tunnevad Big Beni nime all parlamendihoone põhjapoolset torni, mis tegelikult kannab küll nime Elizabeth Tower (Big Ben on kell selle sees, mis tekitab nooti E). Teised sama hoone tornid kannavad nime Victoria Tower ja Central Tower. Aga on olemas ka Little Benpilt. See asub üsna Victoria raudteejaama lähistel ja on pisike mõne meetri kõrgune nelja kellaga tornike.

Analoogiline kell (mitte nii ilus ehk) on ka metroojaama Clapham Common sissepääsu kõrval.

219Stairway to Nowhere

pilt  Cannon Street   pilt

Kunagi eelmise sajandi kuuekümnendail tekkis idee, et autoliiklus ning jalakäijad tuleks teineteisest lahutada. Selleks asuti rajama jakäijate viadukte üle teede ja majadele teise/kolmanda korruse kõrgusele rõdulaadseid käiguteid, kus võisid jalutada sadu meetreid kordagi tänava tasemele laskumata. Taolisi terveid kvartaleid hõlmavaid "rõdusid" võid näiteks näha, kui hakkad Blackriars'i jaamast mööda Queen Victoria St ida poole jalutama. Koguni üks jaama sissepääsudestpilt asub seal kolmanda korruse kõrgusel. Aga ideest ei tulnud midagi välja. Kõik oli liiga stiihiline ja näiteks poodide sissepääsud asusid ikka tänava kõrgusel. Kellelegi ei meeldinud ka pidev treppidest ronimine. Pooleli jäänud ettevõtmise üks absurdseid näiteid asub Swan Lane ja Lower Thames Street nurgal. Sealt algab uhke trepistik. Kui viitsid üles ronida, siis avastad, et see trepp ei vii tegelikult mitte kuhugi.

pilt pilt pilt pilt

220Lõvid katusel

pilt  Parsons Green   pilt

Kui juhtud jalutama paigas nimega Fulham metroojaamast Parsons Green kagu suunas (näiteks Studdridge Street ja sellelt hargnevad tänavad), siis vaata ilmtingimata üles. Kõigi majade tipus on kivist lõvikujud, vähemalt kolm iga maja kohta. Miks nii? Nende tänavate hoonestamist juhtis kinnisvaraarendaja nimega James Nichols 1890. aasta paiku. Ta arvas, et oleks kena mõne maja juurde lõvikuju panna, aga tal sattusid liigsed nullid tellimuslehele. Nii ta telliski neid kujusid eksikombel 1500 tükki.

pilt pilt pilt pilt

221Poiss delfiiniga

pilt  Sloane Square   pilt

Boy with a Dolphin. Autor David Wynne. Asub Albert Bridge põhjapoolse otsa juures. Skulptuuril on kujutatud autori 9-aastast poega. Kuju autor oli hariduselt bioloog, aga tundub, et temas oli inseneri hing. Mina küll ei suuda ära imestada, kuidas see poiss seal üleval seisab ja käsi ära ei murdu.

pilt pilt

222Spire House

pilt  Lancaster Gate   pilt

Siin oli kunagi kirik, aga see hävis II MS pommitamises. Aga torn jäi alles. Sinna on nüüd ehitatud üpris omapärane elumaja. Huvitav lahendus ja minu arvates isegi kena. Aga tegelikult oleks nagu imelik elada kirikus. ;-)

pilt pilt

223Ajamasin

pilt  Earl's Court   pilt

Hauakamber Bromptoni surnuaial. Seda ust pole üle saja aasta avatud, aga rahvas räägib, et sinna on peidetud täiesti töökorras ajamasin. Kas sa seda usud, on muidugi su oma asi... ;-)

Pikemalt sellest ja muust huvitavast sel kalmistul võid vaadata: VideoYoutube

pilt pilt

224Kena maja

pilt  Earl's Court   pilt

Lihtsalt üks kena muinasjutumajake, aastast 1888. Pisikene küll, aga tundub, et sel on koguni teine korrus ja seal asuvad vannituba ja tualett. Vaata hoolikalt neid torusid paremal pool, ei pea Holmes olema, et ära arvata.

pilt pilt

225Esimene kohvik

pilt  Bank   pilt

Paik, kus asus Londoni esimene kohvik. Maja, milles see asus, on küll hävinud tulekahjus, aga praegugi on seal söögikoht (või pigem joogikoht?). Mõni aasta hiljem oli Londonis juba kümneid kohvikuid.

pilt pilt pilt pilt

226Kuradid majal

pilt  Bank   pilt

Ehitas mees maja. Aga siis selgus, et uus maja oli mõne sentimeetri jagu kõrvaloleva kiriku krundil. Kiriku abiõpetaja tegi sellest hirmsa skandaali ja maja ehitus viibis mitu aastat. Lõpuks siiski maja valmis, aga fassaadile pandi kurjade kuradite kujud, mis vaatavad selle koha poole, kus too abiõpetaja elas. Väidetavalt ühel kuradil olevat selle vihatud isiku näojooned...

pilt pilt pilt pilt

227Koer potiga

pilt  Southwark   pilt

Otse praeguse Southwark metroojaama vastas üle tee on üks omapärane kunstiteos - kuju koerast, kes lakub potti. Tegelikult on see koopia. Originaal asus ühe poe sissekäigu kohal. Kui pood umbes 1930. aasta paiku lammutati, siis läks originaal kaduma. Aga kuna Charles Dickens oli seda oma teoses kirjeldanud, otsustati uus kuju teha. Uus kuju asub samal kohal, kus vana kuju oli, aga poodi seal enam pole. Üle tee asunud kabelit ka mitte, seal ongi nüüd metroojaam.

pilt pilt pilt pilt

228William Huskisson

pilt  Pimlico   pilt

See pole mingi antiikaja kangelane, kuigi kuju kannab midagi toogasarnast. William Huskisson (11. märts 1770.a. kuni 15. september 1830.a.) oli ärimees ja parlamendi saadik. Rong oli sel ajal veel üsna uus asi. Kui jaamas auruvedurisse vett pumbati, astus ta kupeest välja (tol ajal avanesid kupee uksed otse õue). Ei tea, kas värsket õhku hingama või suitsu tegema. Igatahes kõrvalteel ligines teine rong ja Huskissonist sai maailma esimene inimene, kes hukkus rongi rataste all.

pilt pilt

229Kass Bob

pilt  Angel   pilt

Väidetavalt tänavakass, aga see ei sobi küll sellega, et ta salli kannab. Tegemist on küll reaalselt elanud kassigapilt, aga temast on kirjutatud raamat ja tehtud film.

pilt pilt pilt pilt

230Kuningas Alfredi kuju

pilt  Borough   pilt

Kuningas Alfredi kuju. Omal ajal peeti seda Londoni vanimaks kujuks, teised kahtlesid selles ja arvasid, et kuju on suhteliselt uus. Mõni aeg tagasi toimunud restaureerimisel tuli välja, et õigus oli mõlemal poolel. Kuju ülemine pool on valmistatud 18. sajandi lõpus või 19. sajandi alguses. Ning mitte marmorist, vaid kunstlikust keraamilisest materjalist (Coade Stone). Alumine pool aga pärineb antiikselt jumalanna kujult.

pilt pilt

231John Snow pump

pilt  Oxford Circus   pilt

1854. aastal puhkes Londonis Soho kandis kooleraepideemia. Üle 500 inimese suri. Keegi ei teadnud põhjust, miks just sealkandis. Aga üks arst nimega John Snow otsustas asja lausa teadusliku meetodiga uurida. Tal olid ametialaselt teada kõigi haigestunute aadressid, ta võttis linnaosa plaani ja hakkas sellele märkima punktidega kõigi haigusjuhtumite paiku. Kui ta tööga valmis sai, selgus, et punktid moodustasid üsna korrapärase ringi. Doktor Snow jalutas selle ringi keskpunkti ja vaatas, mis seal on. Selgus, et seal oli veepump, millest kohalikud elanikud vett käisid võtmas. Ilmselt oli põhjavesi saastunud haigusetekitajatega. Doktori nõudmisel eemaldati pumbalt käepide ja epideemia hakkaski vaibuma. Juhtumi mälestuseks on seal senini pump selgitava tekstiga, kuid vett sellest enam ei saa.

pilt pilt

232Ostler's Hut

pilt  Holborn   pilt

Kõige väiksem maja Londonis, milles on püsivalt elatud. Paigas nimega Temple liikus palju juriste ning ka juuraüliõpilasi. Paljud saabusid kogu päevaks kohale ratsahobusega. Hobuste paigutamiseks oli vastav ala, tänapäeva mõttes parkla. Ning seal oli vastav palgaline töötaja, kes valvas hobuseid ja nende eest päeva jooksul hoolitses. Selle isiku ametinimetus oligi "ostler". Niisiis "hobuste parklavaht". ;-) Tema ametikorter oligi see imetilluke maja.

pilt pilt

233Cliffords Inn Passage

pilt  Blackfriars   pilt

Milleks need kaldus moodustised majal? Eks ikka selleks, et kõrtsist hilisõhtul koju suundujad maja seina ei reostaks. Pritsib ju...

pilt pilt

234Samuel Johnson

pilt  Temple   pilt

Samuel Johnson. Kirjanik, kes koostas suure inglise keele seletava sõnaraamatu. Paljuski tänu temale on praegune inglise keel just selline, nagu see on.

pilt pilt

235Sunshine Weekly & the Pilgrim Pocket

pilt  Rotherite   pilt

Peter McLean skulptuur, seisab siin alates 1991. aastast. Mida see just kujutab, eks igaüks ise arvab... Igatahes see figuur, mis seisab raamatulugeja selja taga, olevat kummitus. ;-)

pilt pilt pilt pilt pilt pilt

236Pub The Angel

pilt  Rotherite   pilt

Kena pub otse jõe ääres. Teine pilt on teiselt poolt jõge, et paiga erilisusest aru saada.

pilt pilt pilt pilt

237Doktor Salteri pere

pilt  Rotherite   pilt

Doktor Salter naise, tütre ja kassiga. Doktor Salter oli tunnustatud arst, aga tema abikaasa Ada oli tuntud heategevuse poolest. Tema rajas lähedusse kogukonnaaia. Kui hoolikalt vaadata, siis on kujulgi labidas käes. Selline tore ala, kus jalgu puhata ning jõel ujuvaid laevukesi vaadata.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt

238Huvitava numbriga maja

pilt  Liverpool Street   pilt

Londonis pole majade nummerdamine päris selline, nagu meil. On küll palju selliseid maju, mis meie mõttes on ridamajad - palju ühesuguseid osi, mis korduvad muudkui. Aga kui on eraldi sissepääs, siis on majal ka oma number, ei mingeid murrujooni. Niisiis, kui majade nr 11 ja 12 vahel on veel üks sissepääs, siis...

pilt pilt

239The Gherkin ja roomlanna haud

pilt  Aldgate   pilt

Maja ametliku aadressiga 30 St Mary Axe kannab rahva seas nime The Gherkin (kurgike). Kui maja ehitama asuti, satuti tüdruku hauale. Tegemist oli matusega ajast, mil seda ala valitsesid roomlased. Pärast hoone valmimist maeti skelett sellele kohale tagasi ja haual on tekst, mida alljärgneval pildil näeme. Kuna tegemist oli ilmselt roomlannaga, siis on tekst ka ladina keeles.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt

240St Helen's Church, Bishopsgate

pilt  Aldgate   pilt

See kirik oli millalgi ka kodukirikuks William Shakespeare'le. Siia oli algselt maetud Robert Hooke, hiljem maeti ta austuse märgiks ümber Westminster Abbey'sse. Hooke oli mitmekülgne teadusemees, meie teame temast peamiselt temanimelise elastsusseaduse järgi. Aga ta tegeles ka astronoomiaga ning oli kaasautoriks Sir Christopher Wren'ile Monument nimelise mälestussamba projekteerimisel. Kirikuga on kokku ehitatud hoone, milles tegutses tilluke nunnaklooster.

pilt pilt pilt pilt

241St Pancras New Church

pilt  Euston   pilt

Kiriku projekteerimisel või kujude tellimisel läks midagi viltu. Kujudel tuli keskelt paar sentimeetrit ära lõigata, et "daamid" oma kohale ära mahuksid. ;-)

Mõned väidavad, et see olevat üksnes alusetu legend. Kes teab...

pilt pilt

242Goodman's Field Horses

pilt  Aldgate East   pilt

Väga kena park ja ilusad hobused. Jaluta tahapoole kah, sealgi on kena.

pilt pilt pilt pilt

243Kunagine kaubamaja idas

pilt  Whitechapel   pilt

Olete kindlasti näinud fotosid sellest, kuidas kusagil Hiinas on maja keset kiirteed, kuna majaomanik ei taha oma kodust loobuda. Aga siinkohal näide Londonist. Whitechapelis oli rida pankrotistunud poekesi. Üks mees otsustas need ära osta ja rajada suure kaubamaja. 1927. aastal ta ehitaski selle ja seda kutsuti rahva hulgas Ida-Harrodsiks. Aga üks omanik otsustas oma valdust mitte müüa ning kaubamaja tuli ehitada ümber tema krundi. Nii seisab seal praegugi uhke maja, millel on nagu auk sees.

Kullasepp Spiegelhalteri poeke lammutati 20. sajandi lõpupoole, kuid kohalike elanike nõudel fassaad säilitati ja tema nimigi on seal loetav. Aga Wickhami kaubamaja päris hoogu sisse ei saanudki, nagu loodeti. 1960.a. paiku jäi maja päris tühjaks ja lagastatuks. Aga nüüd on majas jälle uued poed.

pilt pilt

244St Martin-in-the-Fields

pilt  Charing Cross   pilt

Kiriku keldris on õdus kohvik. Tasub külastada. Hoolimata esinduslikust asukohast polegi hinnad kes teab kui kõrged. Sissepääs eraldi hoonest kirikust vasakul. Ainult kuidagi imelik on juua kohvi otse hauakividel...

pilt pilt pilt pilt

245Leicester Square

pilt  Leicester Square   pilt

Leicester Square (häälda: "lester") on tuntud poodide poolest, kus on suhteliselt kõrged hinnad ja kaubad, mis pole seda väärt. Aga seal on ka palju huvitavaid kujukesi, mis kõik on vist nii tuntud tegelastest, et erilist kommentaari ei vaja.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt

246Piletikassa

pilt  Charing Cross   pilt

Maja, milles asus piletikassa, kus müüdi pileteid puhkusereisile, mis "jääb meelde elu lõpuni". Reisilevale Titanic.

pilt pilt

247Mälestussammas

pilt  Cutty Sark   pilt

Mälestussammas surnud papagoile. Tänavalt hästi ei näe, tuleb parki sisse minna. Aga pääs sinna on vaba.

pilt pilt

248Kirikaed

pilt  Cutty Sark   pilt

St Nicolas' Church, Deptford. Esimesel väraval on pealuud, tagaväraval hoiatussilt. Käisin sees, midagi halba ei juhtund. Kuigi... Kõik, keda seal kohtasin, olid julgestuseks koera kaasa võtnud. ;-)

pilt pilt pilt pilt

249Kensal Green

pilt  Kensal Green   pilt

Krematoorium, kust lahkus igavesele teele Freddie Mercury. Varem oli siin selle kohta ka tekst ühel sambal, aga enam seda pole. Kus on tuhk, teab vaid tema esimene armastus Mary Austin, aga tema ei ütle. Kuulujutud väidavad, et Genfi järves. Aga surnuaed ümberringi on ka hiigelsuur ja huvitav, tasub vaatama minna.

pilt pilt

250Church of Notre Dame de France

pilt  Leicester Square   pilt

Prantsuse kirik otse kesklinnas. Üsna omapärane - ümmarguse põhiplaaniga. Alumisel pildil olevale altarimaalile on kunstnik (Jean Cocteau) ka autoportree osanud panna.

pilt pilt pilt pilt