251Metroo ventilatsioon

pilt  Embankment   pilt

Algul, kui Londoni metroo rajati, vedasid ronge auruvendurid. Aga vedurikorstnate suits oleks peatselt reisijad lämmatanud. Seepärast tehti tunneleile õhuavad, et toss välja lasta. Hiljem, kui ronge hakkas liigutama elekter, uutele liinidele neid avasid enam vaja polnud ja tunnelid ehitati ka sügavamale. Aga vanade tunnelite õhuavad on senini alles. Aga vaevalt sa neid Londonis jalutades kunagi märkad. Paljud sellised õhutusavad paiknevad hoonte vahel hoovides. Aga kui need on avalikes paigus, on need väga hästi maskeeritud. Järgneval kahel fotol näedki selliseid paiku. Esimesel juhul on auk ümbritsetud tiheda hekiga, teisel asub see ausamba taga. Metroojaamast pargi poolt väljudes tuleb jalutada kirde suunas.

pilt pilt pilt pilt

252Lower Robert Street

pilt  Embankment   pilt

Väga omapärane tänav. Oleks nagu mingi keldritunnel, aga tegelikult tänava õigustes. Kõik majad selle ümber on ehitatud uued, tänav on ainus, mis on jäänud ajast, mil siin seisid hoopis teistsugused majad. Soovitatav jalutuskäiguks õhtusel ajal, siis pidi siin kummitama. ;-)

pilt pilt pilt pilt

253Venus Fountain

pilt  Sloane Square   pilt

Sloane Square - The 'Venus Fountain'. Seisab siin väljakul alates 1953. aastast. Skulptor Gilbert Ledward. Ülal on kujutatud Venust, aga alumisel vaasikujulisel osal on stseenid kuningas Charles II-st koos tema armukese Nell Gwynn'iga Thames'i ääres. Kahjuks neid kujutisi voolavas vees hästi ei näe, veel vähem saab pildistada.

pilt pilt

254All Hallows by the Tower

pilt  Tower Hill   pilt

All Hallows by the Tower on väga vana kirik. Palju huvitavat on seal vaadata. Aga tasub ka keldrisse laskuda. Ühes kohas on põrandaks vanade roomlaste rajatud tee kivisillutis, mis hiljem jäi ehitatava hoone keldrisse. Aga ühes vitriinis võib näha kirikuraamatut, milles on registreeritud (paber noolekesega viitab sellele kohale) USA kuuenda presidendi John Quincy Adams'i abiellumine Louise Catherina Johnson'iga 26. juulil 1797. aastal selles kirikus.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt

255St George The Martyr

pilt  Borough   pilt

Kirik St George The Martyr. Torni neli kella vaatavad eri ilmakaartesse. Öösel on kolm numbrilauda valgustatud, neljas mitte. Miks, täpselt ei tea, aga rahvasuu teab rääkida, et sealtkandi inimesed ei tahtnud hästi kirikumaksu maksta.

pilt pilt

256The Fan Bridge

pilt  Paddington   pilt

Väga omapärane jalakäijate tõstesild üsna Paddingtoni jaama lähedal. Samas kanalil asub ka teine sild, mis keerab end rulli. Enamasti tõstetakse neid reedeti keskpäeval.

pilt pilt pilt pilt

257Kellatorn

pilt  Charing Crosss   pilt

Hoone väravaga, millest pääseb väljakule nimega Horse Guard Parade. Aga hoone tipus on kell. Noh, ja mis siis? Aga kui kella lähemalt vaatad, siis hakkab silma, et muidu kena kella numbrilaual on kellaaja kaks kohal tume laik. Milleks ometi? Kui teise pildi võttekohalt mõtteliselt paarkümmend meetrit vasakule astuda, oleme paigas, kus hukati kuningas Charles I. Ning see juhtus just kella kahe ajal päeval. Mõned küll kahtlevad selles, aga paremat seletust pole keegi ka pakkunud.

pilt pilt pilt pilt

258Hotell Millennium

pilt  Marble Arch   pilt

Hotelli Millennium restoranis mürgitati endine vene spioon Aleksandr Litvinenko polooniumi isotoobiga 210. Aine kogus, mis teetassi lisati, maksab vabaturul üle miljoni dollari. Kahtlemata kõigi aegade kõige kallim tass teed. Hotelli omanikud vist ka ehmusid, nüüd kannab see hotell nime The Biltmore.

pilt pilt

259Transpordimuuseum

pilt  Charing Cross   pilt

Praegu on kogu Londoni ühistransport koondunud nimetuse alla TfL (Transport for London). See on igati mugav, oma transportdikaardiga saad kõiki ronge, busse, tramme kasutada. See pole muidugi alati nii olnud, omal ajal oli suur hulk firmasid, mis muudkui tekkisid, kadusid, ühinesid ja muidugi konkureerisid.

Aga Londoni transpordi kirev ajalugu on koondatud vastavasse muuseumisse otse Covent Garden turu servas. Paik, mida tõesti tasub külastada, huvitavat nii täiskasvanuile kui lastele. On ka interaktiivseid eksponaate, mida lapsed oma käega katsuda saavad.

pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt pilt

Üks härra tunduks nagu mobiiltelefoni hoidvat. ;-)

260London Stone

pilt  Cannon Street   pilt

Kivi, mida peetakse millegi oluliseks sümboliks. Mille just, pole eriti selge. ;-)

pilt pilt pilt pilt pilt pilt

261Elizabeth Line

pilt  Igal pool ;-)  

Elizabeth Line on hiljuti valminud rööbastranspordi liin. Seda ei loeta metrooks ega loeta ka raudteeks. Midagi isevärki. Tohutu pikad rongid, liiguvad kiiresti ja vaikselt, ühendavad Londoni erinevaid ääreosi läbi kesklinna. Valmimine võttis kauem aega kui loodetud; läks maksma rohkem kui kardetud - aga võimas sai tõesti!

pilt pilt pilt pilt