Aastal 1666 põles suurem (või vähemalt olulisem) osa Londonist maha. Tulekahjus hukkus vaid 6 inimest. Hiljem rajati tulekahju mälestuseks monument, mida kutsutaksegi nii - Monument. Selle otsast on 7 inimest surnuks kukkunud. Hiljem paigaldati sinna kaitsevõre.
London oli esimene linn, mis jõudis miljoni elanikuni. See juhtus aastal 1811. Maailma suurimaks linnaks jäi see aastani 1957, mil
pidi Tokiole alla vanduma.
Maailma esimene valgusfoor rajati 1868.a. Alamkoja (House of Commons) hoone lähedale. See töötas gaasiga ja järgmisel aastal plahvatas, vigastades
valves olnud politseinikku (mõnedel andmetel ka tappes).
St Thomas' haigla (parlamendihoone juurest otse üle jõe) asus vanasti seitsmes hoones. Igas hoones võeti patsiente vastu erineval
nädalapäeval, et ülesanded paremini meeles seisaksid. Neist vanadest hoonetest on säilinud kaks, teised on uuemad ehitised. Siin raviti koroonaviirust ka peaministril Boris Johnsonil.
Kui Clerkenwelli kuulus ihnuskoi Thomas Cooke 1811.a. suri, siis solidaarsusest tema põhimõtete vastu loopisid leinajad tema puusärgile kapsajuurikaid.
Tuntud ostutänav on Bond Street. Muidugi pole see seotud James Bondiga, vaid siinse kinnisvaraarendaja nimi oli Thomas Bond. Aga huvitaval kombel oli Thomas Bondi perekonnavapil tekst "Non sufficit orbis", mis inglise keeles oleks "The world is not enough".
Kui kohtad nimesid, nagu Holland Park, Wellcome Gallery (just, kaks l-i), Liberty või Hay's Market, ära püüa neid tõlgendada või tõlkida. Need on isikute perekonnanimed.
Aastatel 1986..2000 ei olnud Londonil linnavalitsust. Olid vaid linnaosade valitsused. Nimelt ei meeldinud tollane linnavalitsus peaminister Margaret Thatcher'ile ja ta likvideeris selle lihtsalt ära.
St. Paul's katedraal on küll projekteeritud Cristopher Wreni poolt, kuid pole päris selline, nagu algselt planeeritud. Algse projekti järgi pidi kupli otsas olema hiiglaslik ananass. Seda pole. Kiriku lagi pidi olema väga lihtne, nagu läänepoolses osas ongi, idapoolne sai kuninganna Victoria ajal kribu-krabu kaunistused. Altaripoolne ots sai sõjas pommitamisel kannatada ja on taastatud. Seal meenutatakse nüüd ka liitlasi sõjas - vitraažidel näeb hoolikal vaatlemisel Jeesuse ja Maria kõrval ka George Washingtoni ja USA tähelippu. Kirikus on ka arhitekti haud ja sellel ladinakeelne kiri, mis vabas tõlkes oleks: Otsid tema mälestusmärki? Vaata enda ümber.
St Paul's on ka viimane puhkepaik kahele Napoleoni alistanud väejuhile - Horatio Nelson ja Duke of Wellington. Aga Westmister Abbey võlvide all puhkavad palju aastaid kõrvuti Isaac Newton ja Charles Darwin. Suhteliselt hiljuti maeti nende kahe vahele urn Stephen Hawkingi tuhaga.
Inglismaa pole alati kuningriik olnud. Aastail 1649..1660 oli see vabariik (Commonwealth of England). Seda valitses lordprotektor Oliver Cromwell, pärast tema surma lühikest aega ta poeg. Cromwell on üks kõige enam vaidlusi tekitanud kujusid Briti saarte ajaloos. Teda peetakse nii diktaatoriks kui vabadusvõitlejaks. Tema kuju rajamiseks keeldus parlament raha andmast ja üks mees maksis selle omast taskust kinni. Ometi seisab tema kuju nüüd parlamendi aias ja jõllitab üle tee Charles I büsti. Pool kilomeetrit põhja poole löödi sel kuningal tema käsul pea maha.
Oli külm ilm ja kuningas pani end soojalt riidesse, et mitte väriseda. Muidu rahvas oleks võinud arvata, et ta väriseb hirmust. Timukas palus kuningalt eelnevalt andeks, kuid kuningas ei andestanud talle. Pärast kuningriigi taastamist tapeti ka kuninga tapjad. Selle koha peal Trafalgar Square servas, kus praegu seisab Charles I ratsakuju. Charles II käsul võeti ka Cromwell hauast välja ning poodi üles.
Oliver Cromwell käskis Charles I kuju maha võtta ja anda selle vanametalli kokkuostjale (John Rivett). Algselt oli kuju seisnud Covent Garden'is. Kokkuostja aga mattis kuju oma aeda maha lootuses, et saab kunagi tulevikus selle eest palju raha. Saigi, kuna jaksas oodata kuningriigi taastamist. Ärivaimuga mees oli. Kuigi ta kuju ei hävitanud, müüs ta nuge, mis nagu oleksid sellest valmistatud. Eks nii läks kaup paremini.
Westminsteri palee juures seisab Oliver Cromwelli kuju. Kuju saabastel on kannused tagurpidi. Keegi ei tea, kas tegi skulptor vea või oli see tema poolt mingi salasõnum...
Teine suhteliselt ebapopulaarne isik on Henry VIII (see, kel oli kuus naist). Kui igale krahvile on enamasti mälestussammas või paar, siis too mees peab leppima ühe pisikese büstiga, mis asub haigla ukse kohal. Henry VIII oli ka see kuningas, kes hakkas kuldmüntide asemel vermima ülekullatud vasest münte. Kuna kuninga reljeefi kõige väljaulatavam osa oli nina, kulus kullakiht sealt esimesena maha. Kuningas sai rahva hulgas hüüdnime Vana Vasknina.
II MS ajal olid Londonis teatrid suletud, edasi tegutses vaid teater Windmill Sohos.
Iga turist võib minna näiteks jalutama Liverpooli tänavale. Huvitaval kombel kehtib seni kord, et kuningas seda nii lihtsalt ei või. Temal on tarvis kesklinna sisenemiseks linnaosa valitsuse luba. The Right Honourable, The Lord Mayor of London (City linnapea) annab selle loa erilisel tseremoonial.
Aga on ka koht, kuhu kuningas mitte iialgi minna ei tohi - kahekojalise parlamendi alamkoda (House of Commons).
Maailma vanim hädaabi number 999 võeti kasutusele Londonis 1937. aastal
Maailma viisakaim monument on prints Albertil. Seal istub pronksist Albert hobuse seljas ja tervitab kaabut kergitades möödujaid.
1926.a. demonstreeris John Logie Baird televisiooni. Praegu asub selles kohas Bar Italia (Soho).
Hammersmith Bridge ehitati 1887.a. Esimene suurem remont toimus aastal 1997. Seevastu Millennium Bridge avati 2000.a. ja läks aastaks kapitaalremonti paar päeva pärast avamist.
Brixtoni turg oli esimene elektrivarustusega turg. Praegu asub ta Electric Avenue'l.
Apsley House ametlik aadress on: Number 1, London. Kunagi oli see esimene maja pärast linnaväravaid.
Mayfair'i linnaosa on saanud nime laatade järgi, mis toimusid seal igal aastal mais.
Piccadilly on saanud nime volditud rõngaskrae järgi. Enne 1743. aastat kandis tänav nime Portugal. Kuulus reklaamitabloo koosneb 11 858 400 pikselist (5490x2160) ja on pindalaga 783.5 m2. 2002. aastal John Lennoni lesk Yoko Ono maksis 150000 naela selle eest, et reklaamitahvlil oli kolm kuud tekst: "Imagine all the people living life in peace". Vaid ühel korral on sellel ekraanil filmi näidatud, seda alla neljaminutilist filmi võid näha SIIN . Väljakust lõunas asub Criterion Theatre, välja arvatud piletikassa, asub see üleni maa all.
Covent Garden on nimetatud Westmister Abbey konvendile kuulunud turu järgi.
Nime muutumine 'convent' -> 'covent' polnud algselt midagi muud kui kirjaviga.
Soho on saanud nime jahimeeste hõike järgi. Kuni 17. sajandini oli see lage ala, kus käidi jahil.
Tänapäevased politseijõud moodustati Londonis 1829.a. mehe poolt, kelle nimi oli Robert Peel. Tema nime järgi kutsutaksegi politseinikke mõnikord "bobbies".
Monument nimelise mälestussamba otsa plaanis Robert Hooke panna teleskoobi. Kahjuks selgus, et samba tipp liigub liiga palju ümbritseva liikluse mõjul.
Arsenal on ainus jalgpalliklubi Londonis, kel on omanimeline metroojaam. Kokku on Londonis 11 profi-jalgpalliklubi.
Suurbritannia hümni sõnad muutuvad, kui järgmine valitseja on teisest soost. Hümni esitati esimest korda ametlikult Drury Lane Theatre'is (Drury Ln) 1745.a. Seda teadmata autoritega laulu olevat siiski esitatud juba 1607. a. kohas nimega Merchant Taylors' Hall (30 Threadneedle Street).
Inimene, kes sureb Westminteri palees (parlamendihoone), saab tasuta riiklikud matused. Seepärast on palees suremine rangelt keelatud.
Kuidas karistatakse keelu rikkujaid, pole teada. (Tegelikult on vist tegemist legendiga, pole ametlikku kinnitust, et sellist seadust oleks. Aga kena legend ikkagi.)
Westminster Abbey võlvide alla on maetud vaid üks enesetapja, välissekretär Lord Castlereagh 1822. aastal. Kuni 1962. aastani oli enesetapp seaduse järgi raske kuritegu.
Jimi Hendrix elas aadressil 25 Brook St. Helilooja Händel elas (ja suri) kunagi kõrvalmajas. Mõlemas majas on nüüd muuseum.
Enne kui 1842.a. pandi Trafalgari väljakul samba otsa admiral Nelsoni kuju, korraldati samba otsas lõunasöök 14 müürsepale.
Eelnimetatud samba ehitamise kuludest maksis neljandiku Vene tsaar.
Ka Yorki hertsogi kuju seisab kõrge samba otsas (monumendi kogukõrgus 42 m). Kuna too (George III poeg) jäi surres miljoneid võlgu,
siis irvihambad seletavad - et võlausaldajad kätte ei saaks. Hertsog oli sõjas Napoleoni vastu väejuht ja samba rajamiseks peeti kinni kõigi sõdurite ühe päeva palk. Mis muidugi meest rahvale populaarsemaks ei muutnud.
Blackfriars on ainus raudteejaam, mille sissepääsud asuvad mõlemal pool Thames'i jõge. Tegelikult asubki see jaam jõe kohal sillal.
Pregu on populaarne vaateratas London Eye. Aga see pole esimene vaateratas Londonis. Aastail 1895 kuni 1907 oli vaateratas paigas Earl's Court. See oli populaarne, kuid läks tihti rikki. Nii pidid kord sajad inimesed terve öö veetma kõrgel maa kohal. Üks mees ja naine koguni hiljem abiellusid.
Londonis oli kõrts nimega "I Am the Only Running Footman" (asutatud 1749.a., praegu kannab lihtsamat nime "The Footman"). Võid sööma minna kohta "Look mum no hands!" ning lasta juukseid lõigata salongis "Jack the Clipper". Võid minna ka raamatupoodi Murder One.
Mõned inglise kirjakeele peensused on keerulised inglastele endilegi. Mine näiteks metroojaama St John's Wood. Õues on kirjad ST. JOHN'S WOOD STATION, nagu peab. Aga perroonil hoopis ST JOHNS WOOD. Apostroof on kaduma läinud. Muide, see on ka ainus metroojaama nimi, milles pole ühtki tähte sõnast MACKEREL.
Kuni aastani 1916 müüs Harrodsi kaubamaja kokaiini. Selles kaubamajas oli ka esimene eskalaator kogu Inglismaal (avati 16. novembril 1898.a.). Karupoeg Puhhi "prototüüp" osteti samast kaubamajast 1921.a. Christopher Robini sünnipäevaks (mõtlen muidugi mängukaru, nimi Winnie pärineb London Zoo asukalt, kes elas seal 1914.a. kuni 1934.a.). Mängukaru oli 45 cm pikk ja maksis ≈10 naela. Kaubamaja fassaad on pimedal ajal kaunistatud tuhandete lambikestega, seda mitte üksnes jõulude ajal, vaid kogu aasta.
Harrodsi kaubamajast saab osta peaaegu kõike, ka seda, mida otse letil pole. Üks mees ostis kunagi oma lahutatud naisele kingiks skunksi. Ning Ronald Reagan ostis elevandi.
Viimane isik, kes hukati Toweris, oli saksa spioon Josef Jakobs aastal 1941.
Vauxhalli raudteejaama nimest on tuletatud jaama nimi vene keeles "вокзал".
Tower oli kasutusel vanglana kuni aastani 1952. Ühed viimastest asukatest olid gangsterid vennad Kray'd.
Kaitseministeeriumi all on senini Henry VIII veinikelder.
Winston Churchill on maetud Oxfordi lähistele (tema enese soovil, sest ta oli sealkandis sündinud) ja sinna viidi surnukeha rongiga. Üks tema viimastest soovidest oli, et kui Charles de Gaulle peaks tema üle elama, siis saadetaks ta teele Waterloo jaamast (Oxfordi suunas väljuvad rongid peamiselt Paddingtonist). Et prantslastele ninanipsu teha.
Iga-aastase jõulukuuse Trafalgari väljakul kingib Londonile Oslo linn. See on norrakate tänu II maailmasõjas osutatud abi eest.
Kuusk pannakse väljakule detsembri esimesel neljapäeval.
Selleks, et saada Londonis taksolitsents (nn must takso), pead peast teadma kõiki tänavaid ja vaatamisväärsusi kuue miili kaugusel linna keskpunktist (Charles I ratsakuju). Selle õppimiseks kulub 2 kuni 4 aastat, enamasti õpitakse motorolleril ringi sõites, sest nii on odavam. Seda eksamit kutsutakse "The Knowledge". Pole kaugeltki lihtne, sest peab teadma nii ametlikke kui rahvasuus levinud nimesid. Katsu öelda, kus on: The Gherkin, Cheesegrater, Trembling Lady, Darth Vader's Helmet, Farting Lane...
Kuni 1976. aastani pidid kõik Londoni taksod olema nii kõrged, et tagumisel istmel sai istuda torukübaraga.
British Library (Rahvusraamatukogu) sisaldab 180 miili riiuleid ja seal on üle 12 miljoni raamatu.
Guy's Hospital'i hoonel on 34 korrust (148.65 meetrit). See on Euroopa kõrgeim haigla.
George Washington lubas kunagi, et ei astu enam iial Inglismaa pinnale. Kui Londonis püstitati tema kuju (kingitus Richmondi linnalt Virginiast), siis täitepinnas selle alla toodi USA-st.
Londonis on maailma linnadest kõige rohkem viietärnihotelle - 75.
Londonis on monumendid kuuele USA presidendile: George Washington, Abraham Lincoln, Franklin Delano Roosevelt, Dwight David Eisenhower, Ronald Wilson Reagan ja John Fitzgerald Kennedy. Vaata asukohti
Esimeses Londoni telefoniraamatus (1880.a.) oli 248 nime ja aadressi.
Greenwichis on tänav nimega Ha-Ha Road. Sealkandis on ka maja aadressiga 0 Circus St.
Veel kummalisi tänavanimesid: Hooker's Road, Quaggy Walk ja Uamvar Street, Turnagain Lane.
Tänavad, mis kunagi olid, aga enam ei ole: Shiteburn Lane, Pissing Alley, Gropecunt Lane, Stinking Lane.
Kunagi oli Londonis tänav kummalise nimega Of Alley. Alates aastast 1855 kannab see nime York Place. Aga kui kunagi sinna satud, vaata tänavanime silti. Pisikeses kirjas on seal praegugi FORMERLY OF ALLEY.
Aastal 1945 laskus Elizabeth Tower'i (ekslikult kutsutud Big Ben) kella minutiosutile linnuparv, mis nihutas kella viis minutit tagasi.
Praegu eksisteerib 272 London Underground, 113 Overground, 45 Doclands Light Railway ja 41 Elizabeth Line jaama.
Londoni metroo avati 1863.a. Esimene elektrirong hakkas sõitma 4. novembril 1890.a. Üksnes 45% metroost kulgeb tunnelites (Siiski Victoria line on ainsana tervenisti maa all. Tegelikult ka Westminster & City, aga seal vaid kaks jaama ongi.). Teede kogupikkus on 400 km ja seal on
270 jaama. Metroos on 408 eskalaatorit ja 112 lifti. Kõige sügavam jaam on Hampstead - 58.5 m. Tihti metroos kõlav hoiatus MIND THE GAP (rongi ja perrooni vahel on lai vahe, ära astu sisse) võeti kasutusele 1968.a. ja selle luges sisse Peter Lodge. Kuigi nüüd kasutatakse ka teisi salvestusi, on ka esialgne veel kasutusel.
Pikim ümberistumisteta sõit on 55 km (West Ruislip - Epping). Metroost pumbatakse iga päev välja 47 miljonit liitrit vett
(25 m ujumisbassein veerand tunnga).
Metroorongid sõidavad aastas 76.4 miljonit kilomeetrit.
Kuigi Londoni metroo transpordib päevas kolm miljonit inimest, on seal sündinud vaid kolm last, neist üks USA tuntud talk show juhte Jerry Springer. Metroos on 14 jaamavahet, mille rong läbib vähem kui ühe minutiga. Üks inimene on suutnud kõik metroojaamad läbi sõita 16 tunniga (Pariisis on see rekord 13 tundi)
Metroojaama Holloway Road ehitati 20. sajandi alguses spiraalne eskalaator. See sai töötada vaid ühe päeva ja läks siis lõplikult rikki. Õigest kohast võre vahelt piiludes on osa sellest praegugi näha.
Metrooliin Victoria Line avati 7. märtsil 1969.a. jaamas Green Park. Avama tulnud kuninganna soovis osta pileti, nagu lihtkodanikud, aga piletiautomaat keeldus teda teenindamast.
Metroojaam Maida Vale avati II MS ajal ning kõik selle töötajad olid naised. Nad said täpselt sama suurt palka, kui oleksid saanud mehed - see oli tol ajal üsna haruldane juhtum.
Londoni metroo kõrgeim punkt on Dollis Brook Viaduct, 18 meetrit maapinnast.
1930. aastal saabus Londonisse Nõukogude Liidu delegatsioon, et õppida, kuidas ehitatakse metrood. Londoni metroo tegevdirektor Frank Pick sai hiljem Stalini käsul kõrge nõukogude autasu.
Alates 2016.a. on Londoni metroos mõned liinid, mis töötavad ka öösel (mõnel nädalapäeval siiski vaid). Enne seda oli vaid kaks korda - kuninga kroonimine 1937.a. ja 21. sajandi vastuvõtt - mil metroo töötas öö läbi.
London Eye vaaterattal on tehtud 5000 abieluettepanekut ja laulatatud 500 paari. Gondlid liiguvad kiirusega 26 cm sekundis, see on umbes kaks korda kiirem kui kilpkonna tavalise kõndimise kiirus.
Londonis pole kohanime, mis algaks tähtedega J, X või Z. Metroojaamade nimede muudes positsioonides esinevad kõik tähestiku tähed.
Strand oli esimene tänav Londonis, kus hakati kasutama majanumbreid.
Battersea elektrijaama projekteeris Sir Giles Gilbert Scott, sama mees on projekteerinud Bankside elektrijaama (nüüd Tate Modern) ja kuulsa punase telefoniputka. Jaam andis elektrit ka kuningapaleele ja veel 82 000 majapidamisele. Jaama sisse mahuks ära St Paul's katedraal. Praegu on see ehitatud ümber elamispindadeks ja kauplusteks.
Hyde Park'i pindala on 142 ha; temaga vahetult liituva Kensington Gardens'i nimelise pargi pindala on 111 ha. Seega kokku 253 ha. Monaco riik on 202 ha.
Kui otsustaksid Londonis iga päev lõunastada erinevas restoranis, siis jätkuks tegevust järgmiseks viieteistkümneks aastaks.
Kui Londoni metrood rajama hakati, oli üks plaanidest täita tunnelid poolenisti veega ja vedada reisijaid paatidega.
Tuntud metrooliinide plaani disainis Harry Beck, kes sai selle eest tasuks kümme naela 50 penni.
Ühenkuningriigis on umbes 110 paika, mida kutsutakse Little London. Kuna enamus neist asub 50 miili kaugusel Londonist, siis on hüpotees, et need paigad asustati inimeste poolt, kes põgenesid Londonist 1665. aasta katku ajal või pärast järgmise aasta suurt tulekahju.
Balham on ainus metroojaam, mille nimes ei sisaldu ühtki tähte sõnast "underground". Vaid kahe metroojaama nimed sisaldavad kõiki inglise tähestiku täishäälikuid: South Ealing ja Mansion House.
Londoni metroo kasutab rongide varustamiseks elektriga kahte lisarööbast. Välimine on pingega +420V, sisemine -210V.
Ühel noormehel õnnestus metroorongist väljuda jaamas Mansion House ja joosta nii kiiresti jaama Cannon Street, et ta läks seal sellesama rongi peale.
Kui juhtud mõnes metroojaamas nägema seinal labürindi kujutist, siis tea, et need on (igaüks erinev) igas 270-st jaamast. Need on kunstnik Mark Wallingeri looming ja tehtud metroo 150-ndaks sünnipäevaks.
Frances ja John Canning abiellusid 2012. aastal ja naljaviluks kutsusid kuninganna Elizabethi ka abielu registreerimisele. Nende suureks ehmatuseks kuninganna tuligi.
Londoni tänavail on pool miljonit jälgimiskaamerat.
Paistab, et ka inglastele on tuntud mõiste JOKK. Näiteks raudteel on lepinguline kohustus teatavaid liine käigus hoida. Kui satud raudteejaama Battersea Park (Stop A), ära parem rongi oota. Sellesse jaama saabub rong kaks korda päevas - esimest korda varahommikul, teist korda hilisõhtul (täpsemalt 6:18 ja 23:09). Ning enamasti täiesti tühjalt. Aga juriidiliselt on kõik korrektne, liin toimib.
Knightsbridge on ainus kohanimi Londonis, milles on kuus kaashäälikut järjest.
Aadressil 57 Green St asub maja, milles kõik ansambli The Beatles liikmed on üheskoos elanud.
Otse Borough metroojaama kõrval asub kirik St George The Martyr. Seest väga ilus, tasub vaatama minna. Seda kirikut kirjeldas Dickens oma teostes. Kiriku tornil on kõigis neljas suunas kellade numbrilauad. Kolm neist on öösiti valgustatud, neljas mitte. Selles suunas asub Bermondsey. Legend räägib, et selle kandi inimesed ei maksnud korralikult kirikumaksu...
Kui kuningas Edward II käsu kohaselt Christopher Wreni projekti järgi aastal 1675 ehitati Greenwichi observatoorium, läks ehitus maksma 520 naela. Oh seda inflatsiooni küll...
Euroopa suurim politseijaoskond on Levishamis, pindala 100000 m2
Igal aastal unustavad reisijad metroosse 37 000 pangakaarti ja 17 000 mobiiltelefoni. Metroost leitud asjade hulgas on ka surnukirst, pargipink, pealuu, samuraimõõk, jalaprotees ja klaaspurk kolme surnud nahkhiirega.
Pikim sild Londonis on Waterloo Bridge - 381 m.
Kuulsal vaaterattal on 32 kabiini (iga linnaosa kohta üks). Need on nummerdatud 1 kuni 33, sest number 13 on igaks juhuks vahele jäetud.
Londonis elab 10 000 rebast. Metroos elab pool miljonit hiirt.
Kimpton Fitzroy hotellis asub pronksist draakonikuju, mille juures on silt: "Lucky George". Miks? Arhitekt ja disainer Charles Fitzroy Doll tellis kaks sellist kuju. Üks paigutati hotelli, teine laeva Titanic söögisaali, mille eelmainitud mees samuti disainis.
Erose kuju Piccadilly Circus'e keskel ei kujuta tegelikult Erost (kuigi sildid metroos just nii juhatavad), vaid tema kaksikvenda Anterost (ka selles kaheldakse, ilmselt põhjusega) ja mälestavat filatroopi ning lastekaitsjat lord Shaftesburyt. Aga miks siis kuju kellegi pihta vibuga laseb? Igatahes on see maailma esimene suur avalik kuju, mis on üleni valatud alumiiniumist. Siit väljakult algab Shaftesbury Avenue, aga kuju ei vaata sinnapoole. Rahvas räägib, et kuju on nihutatud. Kuju on tõesti lahkunud oma kohalt kolm korda - metroojaama ehituseks, II MS ajal selle kaitsmiseks ning 1960.a. paiku restaureerimiseks - aga see on siiski alati õigesti tagasi pandud.
Kus on Londoni keskpunkt? Ametlikult Charles I kuju Trafalgar Square servas. Aga kui leida matemaatiliselt Londoni "raskuskese", siis on see Geet House, Lambeth.
Londonis on ≈600 bussiliini. Üks seltskond pensionäre kulutas viis aastat selleks, et sõita kõik need otsast otsani läbi.
Tower Bridge aetakse sageli segi teise sillaga ülesvoolu - London Bridge. Viimane on siiski üsna uus (ja ilmetu) ehitis. Vana samanimeline sild lammutati 1967.a., kõik kivid nummerdati ja veeti USA-sse ning ehitati seal uuesti üles. Nüüd seisab vana London Bridge Arizonas ja
ületab Colorado jõge. Ilus!
1814.a. toimus ühes Londoni pruulikojas plahvatus, mis tekitas õlleuputuse. 610000 liitrit õlut moodustas tänaval 15 jala (4 1/2 m) kõrguse laine. 9 inimest hukkus, neist üks (kuulujutt vaid) alkoholimürgitusse. Pruulikoja kohal seisab praegu Dominion Theatre.
33% Londoni elanikest on sündinud välismaal.
Marylebone kandis kunagi nime Tyburn, seal voolanud jõe järgi. Ära häälda seda meeri le bõun, hääldus on umbes nii: maalibn. Siin on Mary nimelisele pühakule pühendatud kirik ja nimi tuleneb sõnadest St Mary Bern. Bern tähendas arhailises keeles jõge.
Viimasteks olümpiamängudeks (kokku on need toimunud Londonis kolm korda: 1908.a., 1948.a., 2012.a.) ehitati maailma suurim McDonald's.
Briti parlamendis on kaks koda - House of Commons ja House of Lords. Nende istmed on vastavalt rohelised ja punased. Nende järgi on ka kaks silda, Westminter Bridge ja Lambeth Bridge värvitud vastavalt roheliseks ja punaseks.
Mõni paik Londonis tundub olevat õnnetu muusikute jaoks. 1974. aastal andis Londonis kontserte USA lauljatar Cass Elliot. Ta oli üürinud korteri aadressil 9 Curzon Street. Pärast viimast kontserti suri 32 aastane lauljatar seal südameatakki. Mõned aastad hiljem oli selle korteri üürinud ansambli Who trummar Keith Moon. Tema suri seal narkootikumide üledoosi. Ka tema oli 32 aastane.
Briti parlamendis kehtivad imelikud reeglid. Saadikud ei tohi rääkida omavahel, vaid ainult eesistuja (speaker) vahendusel. Nad tohivad rääkida üksnes nimetamata nimesid: "Mr Speaker, the Honourable Member for Tewkesbury smells like beef and cheese." Aastast 1313 kehtib ka reegel, et parlamendis ei tohi kanda raudrüüd. Parlamendis ei tohi aplodeerida, võib vaid kisada ja jalgu trampida. Ülemkojas (House of Lords) on 792 liiget keda ei valita, nemad määratakse kuninga poolt peaministri soovitusel. Alamkojas (House of Commons) on 650 liiget, kes on valitud. Alamkoja liikmed on ametis 5 aastat ja neil on keelatud sellest kohast loobuda. Tegelikult on võimalus loobuda saadiku ametist väga kummalisel viisil. On mõned ametid, kus ei tohi olla samaaegselt saadik, kuid need ametikohad on ammu kaotatud. Tuleb esitada avaldus sellisele ametikohale asumiseks.
Kirik, mida tunneme Westminster Abbey nime all, ei kanna ametlikult seda nime. Tegelikult on nimi hoopis Collegiate Church of St Peter at Westminster
Holbornis on park nimega Lincoln's Inn Fields. Selle platsi mõõtmed on peaaegu täpselt samad kui kuulsal Giza püramiidil.
Londonis on ammustest aegadest olnud lugematul arvul härrasmeeste klubisid. Üks huvitavamaid nende hulgas oli Wolf Club, kuhu tohtisid kuuluda mehed, kelle abikaasa ei luba neil vannitoas laulda.
St Paul's katedraali kõrgus on 111 meetrit. See teeb 365 jalga, mis tulenevat arhitekti Sir Wren'i astronoomiahuvist. Katedraal asub künkal nimega Ludgate Hill. Nimetuse Ludgate tähendus on "tagumine värav".
City of London linnapea (kes ei ole Londoni linnapea) resideerub majas nimega Mansion House. Kui tahad seda vaadata, pead sõitma metroojaama Bank. Mitte jaama Mansion House, sest see on saanud nime ühe vana kõrtsi järgi. No on alles segadus...
Kui satud maja ette, mida kutsutakse Somerset House, vaata võimast kivikaart, mille all on hoone sissepääs. Vanasti asus maja otse jõe kaldal ja tegelikult oli selle koha peal algselt kanal, mille kaudu paadiga majja kaupa sai tuua. Kui rajati Embankment (jõe kallast täideti), siis kanal likvideeriti ja maja asub nüüd jõest pisut eemal.
Kui satud Hyde Park Corner nimelises pargis vaatama võiduväravat Wellington Arch, siis tea, et selle pargipoolne osa on tegelikult metroojaama ventilatsioonitoru.
Kui mõni giid peaks sind viima vaatama kohta, mida kutsutakse Roman Bath, siis ei tasu tema juttu eriti uskuda. Väidetavasti olevat see vanade roomlaste rajatud suplusbassein. Tegelikkus on proosalisem, seda veereservuaari kasutati lähedalasuva purskkaevu käimashoidmiseks. Ehitasid selle mitte roomlased, vaid see rajati Tudori ajastul (1485..1603.a.). Hiljem kasutati seda küll ka suplemiseks.
40% vedelikest, mida londonlane päeva jooksul joob, on tee.
Vähem kui 50% leibkondadest omavad autot.
Kui satud väljuma metroost jaamas Hyde Park Corner, vaata üle tee. Seal asub suhteliselt tagasihoidliku välimusega hotell Lanesborough Hotel. Üks öö selle hotelli sviidis maksab 27000 naelsterlingit.
Kui eelnevast raha üle jäi , siis võid osta Mayfair'il paigas nimega Gigi's kokteili hinnaga üle 800 naela.
Enamus Londoni kirikuid on nimetatud mõne pühaku järgi. Aga on ka erandeid. Belgrave Square lähedal asuv katoliku kirik kannab tõeliselt kummalist nime CCC4vat2. Uskumatu, aga tõsi.
Marble Arch lähedal asus hukkamispaik (Tyburn Tree, läheduses voolanud jõe järgi).
Enne sinna jõudmist tehti pisike peatus, kus surmamõistetu võis oma viimseid soove ja arvamusi avaldada. Selle koha peal asub
nüüd kuulus Speakers' Corner, kus pühapäeviti võib iga soovija kõnet pidada. Kõnele enam hukkamist ei järgne. (Tegelikult täpsete paikade üle ajaloolased senini vaidlevad. Võta neid kohti kui kokkuleppelisi paiku, täpseid paiku me ei tea.)
Buckingam Palace ja Windsor Palace ei kuulu kuningale. Nende omanik on riik ja kuningas on vaid üürnik.
Iga päev müüakse/ostetakse Londonis 2134 tonni kulda. On avaldatud kahtlust, kas see kuld ka tegelikult eksisteerib või müüakse lihtsalt fiktiivset väärtust.
Surnuaed Abney Park rajati 1840. aastal ja selle pindala on 32 aakrit (~13 ha). Seal on 2500 istutatud puud ja need on istutatud ladinakeelse nime järgi tähestiku järjekorras, alates acer kuni zanthoxylum.
Briti Muuseumi keskel asus lugemissaal, milles Karl Marx kirjutas oma teose Kapital, olles seejuures üle keskmise purjus. Friedrich Engels aitas teda sealjuures, laenates raha. Kommunistliku Partei Manifesti kirjutas Marx aga kõrtsis Red Lion (Great Windmill Street, Soho, sada meetrit Piccadilly Circusest, praegu kannab nime Be At One). Täpsemalt tuleb tunnistada, et osa sellest kirjutas ta ka Brüsselis...
Aldgate'i metroojaama alla on maetud üle tuhande katku surnud inimese.
Jaamas Whitechapel peatuvad nii metroo- kui pealmaarongid. Huvitav seejuures on, et overground rongid peatuvad korrus madalamal kui underground rongid.
Londoni kohanimed on sageli väga vanad ja neid ei anna tõlgendada praeguse inglise keele kohaselt. Näiteks Cannon Street. See ei ole kuidagi seotud suurtükkidega. Sel tänaval elasid küünlameistrid ja pika aja jooksul nimi moondus candle -> cannon. Samuti ei ole nimel Fleet Street tegemist laevastikuga. Tänav on saanud nime jõelt, aga jõe nimi tuleneb vanast anglosaksi sõnast flēot, mis peaks tähendama tõusulaine sisenemist. Veel näiteid. Threadneedle Street kandis algselt nime Three Needle Street. Maiden Lane on saanud aga nime sõnast "midden" tähenduses "sõnnikuhunnik".
Kui ületad Chelsea silda, siis tea, et just sellest kohast ületas jõge Julius Caesar 54. e.m.a.
Savoy Chapel on esimene kirik Londonis, mis sai elektrivalgustuse (1890.a.). See on erinevalt traditsioonist orienteeritud põhja-lõuna suunas ja kõik jumalateenistused algavad hümni laulmisega.
Wembley staadionil on 2618 tualettruumi, rohkem kui ühelgi teisel hoonel maailmas.
Kui lähed koos 12 sõbraga einetama Savoy hotelli restorani, lisatakse lauda ühele kohale suur puust kass, et külaliste arv ei oleks õnnetu 13.
Londonis kunagi ehitati torni, mis oleks kõrgem kui Eiffeli torn (planeeritud kõrgus 358 m). Seda asuti rajama Wembley parki Sir Edward Watkini projekti järgi. Aga torn valmis ei saanudki, see osutus ebastabiilseks ning ohtlikuks ja lammutati 1907.a. Praegu on selle koha peal Wembley staadion.
18. sajandil 20% Londoni naistest olid prostituudid.
Samal sajandil said tasuta Londoni loomaaeda, kui tõid kaasa kassi või koera, et toita lõvisid.
Autod liiguvad Londoni kesklinnas sama keskmise kiirusega, kui omal ajal hobuvankrid.
Londonis elab 72 miljardäri.
London City's on vaid üks tänav nimega "road", see on Goswell Road. Selle nime sai tänav 1994.a., enne seda polnud ühtki.
Kui lähed sisseoste tegema Carnaby tänavale (otse kaubamaja Liberty kõrval), siis pea meeles, et kõnnid katkuohvrite ühishaual.
16. sajandil oli keelatud meestel oma naist peksta pärast 21:00, sest see võis häirida naabreid.
Teine levinuim londonlaste emakeel inglise keele järel on poola keel.
1. juunist 2008.a. keelati Londoni ühistranspordis alkoholi tarbimine. Õhtul enne seda toimus metroo ringliinil suur demonstratsioon, kus "võeti viimast"".
Aastal 1439 keelati katku leviku tõkestamiseks inimestel suudlemine.
Thames'i jõe nimi tuleneb sanskriti keelest. "Tamas" tähendab tumedat.
Thames'i kaldal on Egiptusest toodud obelisk Cleopatra's Needle. See püstitati 1878.a. ja selle all kapslis on sularaha, habemenuga, Piibel, rongide sõiduplaan, paar sigarit, kuninganna Victoria portree, 10 ajalehte ja kaheteistkümne Inglismaa kauneima naise pildid.
William Shakespeare kirjutas enda nime väga mitmel moel: Willm Shakespere, William Shakspere, Wm Shakspe, William Shaksper ja Willm Shakp.
Aastal 1631 trükiti Londonis Piibel, mille seitsmendast käsust oli "ei" ära jäänud ja käsk oli: "Thou shalt commit adultery" (Sina pead abielu rikkuma). Praegu maksab selle raamatu eksemplar 90000 naela.
Chelsea Physic Garden on vanuselt teine botaanikaaed Inglismaal, rajatud 1673. aastal. See rajati neljale aakrile maale , mille omanik oli Hans Sloane. Maa kasutamise rent oli 5 naela kuus. Ning seda raha makstakse Sloane'i järglastele seniajani!
Waterloo silda kutsutakse mõnikord Ladies Bridge, kuna selle ehitasid II MS ajal peamiselt naised. Just sellel sillal tapeti 1978.a. vihmavarjutorkega Bulgaaria dissident Georgi Markov.
Kuna Londonist 1/5 on kaetud puude-põõsastega, siis ÜRO klassifikatsiooni järgi võib seda lugeda metsaks.
Aastal 1952 sõitis buss üle Toweri silla kui see hakkas avanema. Bussijuht Albert Gunter surus gaasipedaali põhja ja hüppas bussiga õnnelikult üle pilu. See oli küll vaid mõned jalad lai, mitte nagu hilisemates Hollywoodi filmides...
Londonis on 20 maa-alust jõge. Tuntuim neist River Fleet, mis algab kahe haruna Hampstead Heath'ist ja suubub Thamesi Blackfriars silla all.
Oletatakse, et just sellel jõel töötas maailma esimene vesiveski. Muidugi, maa alla on jõed sattunud inimtegevuse tulemusena. Linnas oli rohkem ruumi vaja ja jõed olid väga saastunud. Nii suunatigi nad võlvide alla. Kui väljud King's Cross jaama esisele väljakule, pea meeles, et kõnnid jõe kohal (kõrvalolev kõver hotell järgib jõe käänakut). Üks selline jõgi voolab ka Buckinghami palee aia all tulles sinna läbi Green Parki (umbes selles kohas, kus on idapoolne pargitee).
Kui Londonis rajati esimesed trammiliinid, siis nende rajamise algatas mees nimega George Francis Train .
2012. aasta olümpiamängude organiseerijad soovisid kutsuda avatseremooniale mängima Keith Moon'i. Alles hiljem said nad teada, et legendaarne trummar oli juba 34 aastat tagasi surnud.
Londoni 1908. aasta olümpiamängudele jäi Venemaa esindus 12 päeva hiljaks. Venemaal ei oldud veel gregoriuse kalendrile üle mindud.
Tower Bridge tõstetakse laevadele läbipääsuks umbes 1000 korda aastas. Avanemine kestab 61 sekundit.
Veel 1810.a. oli Londonis ametlikult 250 seaduserikkumist, mille eest oli karistuseks ülespoomine. Näiteks küüliku varastamine või viibimine 30 päeva koos mustlastega (29 päeva või vähem tohtis!).
Kui Westminster Abbey'sse maeti poeet Edmund Spenser, siis matusel viibinud Shakespeare viskas talle hauda järele ühe oma teose käsikirja. See senitundmatu teos on seal senini.
Leicester Square lähedal on kirik Nôtre Dame de Paris ja selles prantsuse kunstniku Jean Cocteau seinamaal ristilöödust (1960.a.). Tegelikult on see kunstniku autoportree.
Kuninganna Elizabeth I ei abiellunud kunagi. Teda kutsuti Virgin Queen. Tema auks on nimetatud USA Virginia osariik.
Kuninganna Victoria üks pulmakinkidest oli juustukera kaaluga pool tonni.
Tänapäeval kannavad pruudid enamasti valget kleiti ja loori. See komme saigi alguse Victoria ja Alberti pulmadest. Kõik püüdsid kuningannat jäljendada.
Kuninganna Victoria valitses 63 aastat ja 7 kuud. Ta abiellus noorelt Albertiga Saxe-Coburgist, kuid tolle saksa päritolu tõttu sai Albert printsiks alles 17 aastat hiljem. Mõned aastad hiljem Albert suri tüüfusesse ja kuninganna kandis järgnevalt üksnes musti rõivaid. Victorial oli 9 last ja kuna need abiellusid erinevatesse õukondadesse, kutsuti Victoriat ka Euroopa Vanaemaks. Kahjuks oli tal hemofiilia geen ja see "pärandus" levis ka teistes kuningakodades (näiteks viimase Venemaa tsaari poeg Aleksei).
Londoni kohanimed mõnikord eksitavad väga. On suur raudteejaam, millel nimeks Clapham Junction. Aga see ei asugi linnaosas nimega Clapham. Hoopis Battersea's. Teine näide. On park, millel nimeks Finsbury Park. Aga paika nimega Finsbury on sealt mitmeid kilomeetreid. Kuulsa Abbey Road ülekäiguni on jaamast Abbey Road peaaegu täpselt 12 km.